‘Bilim insanlarına tehdit suç değil mi’

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Prof. Dr. Beyza Üstün’ü hedef gösteren ve doğanın yağmalanmasına karşı çıkanları “dışarıdan gruplar diye itham eden açıklamaları Meclise taşındı. Konuya ilişkin Bakan Eroğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, “Devlet Makamındaki gücünüzü kullanarak insanlara tehdit ve şantajda bulunmak suç değil midir” diye sordu.

Bakan Veysel Eroğlu geçen günlerde bir gazeteye verdiği demeçte, “Tamamen enerji şirketleri tarafından yönlendirilmiş dışarıdan bazı gruplar var, seyyar gruplar var. Hatta bir tanesinin ismini de ben aldım, üniversiteden bir öğretim üyesi. Yalan yanlış şeyler söylemiş. Efendim suyunuz zehirlenecek, suyunuzu sattılar, demiş. Onunla ilgili hem savcılığa, hem YÖK’e, hem üniversiteye başvuracağız. Böyle bilim adamı olmaz hiç kusura bakmasın” demişti.

Eroğlu’nun açıklamalarına hem akademiden, hem de çevre ve meslek örgütlerinden tepki gelmiş, Bakanın hedef gösterdiği Prof. Dr. Beyza Üstün’e destek açıklanmıştı.

‘Seyyar grup ve şirketleri açıklayın’

HDK İstanbul Milletvekili Tüzel konuya ilişkin verdiği soru önergesinde, Bakan Eroğlu’nu hedef gösterdiği bilim insanının kim olduğunu açıklamaya çağırdı. Bu sözlerle doğanın ve çevrenin korunması için mücadele eden, hükümetin politikalarını eleştiren bilim insanları ve bilirkişilerin de tehdit edilmiş olduğunu belirten Tüzel, “Devlet makamındaki gücünüzü kullanarak insanlara tehdit ve şantajda bulunmak suç değil midir” diye sordu.

Bakanı söz ettiği “seyyar gruplar”ı ve “yabancı enerji şirketleri”ni açıklamaya davet eden Tüzel, “Bu söylemleriniz ve girişimlerinizle korku yaratmaya; halkın ve doğanın yanında yer alan, bilgisini halkla paylaşan az sayıda, namusunu, onurunu sermayeye satmamış öğretim üyelerine boyun eğdirmeye, sermayenin yaşam alanlarını talan eden uygulamalarına karşı açılan davalarda verdikleri raporlarla yürütmenin durdurulmasına ve iptaline neden olan bilirkişileri yıldırmaya mı çalışıyorsunuz?” dedi.

‘İhtisas Mahkemeleri’ söylemi

HES’lere karşı açılan davalar için daha önce İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu’nun “İhtisas Mahkemeleri kurulmalı” sözlerinin Bakan Eroğlu tarafından tekrarlanmasının bir rastlantı olup olmadığını da soran Tüzel, çevre ile tarım alanlarına zarar veren enerji ve maden projelerinden kaçının şirketler veya proje sahibi kamu idaresi lehine sonuçlandığı hakkında bilgi istedi.

Eroğlu’dan yanıt bekleyen sorular

Tüzel, Bakan Eroğlu’ya şu soruları yöneltti:
*Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin enerjide dışa bağımlılık olduğunu belirtiyorsunuz. Peki başta Rio Tinto olmak üzere uluslararası maden ve enerji tekellerine ruhsatı kim, hangi makamlar vermektedir?
*Bu yolla ülkenin tüm kaynaklarını ve doğal alanlarını yabancı sermayenin hizmetine sunarak dışa bağımlılıktan nasıl kurtulacaksınız?
*Halkın itirazlarına rağmen, Mersin Akkuyu Nükleer Santralini Rus şirketlere, Sinop’ta yapmak istediğiniz 2. Nükleer santrali de Çin’e yaptırmak isteyen siz ve Hükümetiniz değil mi?
*Nükleer santrallerin tamamen dışa bağımlı olmasına karşın bunu nasıl olup da dışa bağımlılıktan kurtuluşun reçetesi olarak sunabiliyorsunuz?”

DİREKLER NEDEN GÖLÜN ORTASINDA?

Levent Tüzel ayrıca, Bakan Eroğlu’ya geçen günlerde beş TEDAŞ işçisinin ölümüne neden olan iş cinayetini de sordu. Erzurum Aşkale Karasu-2 baraj göletinde beş işçi bozulan elektrik direklerini tamir etmek için girdikleri baraj gölünde boğularak can vermişti.
Tüzel, işçilerinin yaşamına mal olan, tamir edilmesi gereken elektrik direklerinin neden baraj gölünün tam ortasında bulunduğuna dair de Eroğlu’dan yanıt istedi. (Ankara/EVRENSEL)


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: