O köyler kimin köyü şimdi

GÖZDE DEMİR/ÖZER AKDEMİR

Altıncılara ÇED toplantısı yaptırmak istemeyen köylüleri iknaya giden Çan Kaymakamı Hasan Gözen, kendisine tepki gösteren köylüye dava açtı. Altıncı şirketin ÇED için yapmak istediği halk toplantısından bir gün önce köye giden kaymakamın, kahvecileri toplantıyı yaptırmaları konusunda uyardığı, aksi takdirde ruhsatlarını ellerinden alacağını söyleyerek tehdit ettiği iddia edildi.

‘Daha önce neredeydin?’

23 Şubat tarihinde, Çanakkaleye bağlı Çan’ın Kızılelma köyünde ÇED toplantısı yapmak isteyen altın şirketine karşı tepkili olan köylüler, toplantının yapılması planlanan köy kahvesinin önünde toplanmıştı. Aynı gün iki toplantı yapmak isteyen şirkete ilk toplantısını protesto ederek yaptırmayan köylüler, aynı gün yapılmak istenen ikinci toplantı için kendilerini iknaya gelen Çan Kaymakamı Hasan Gözen’e tepki göstermişti. Aylardır altıncı şirketin sondaj çalışmaları nedeniyle sularını içemediklerini söyleyen köylüler, kaymakama “Şimdiye kadar niye gelmedin de şimdi geliyorsun” diye sormuştu. Kendilerine destek için Çanakkale’den ve diğer köylerden gelmek isteyenlerin valinin emri ile jandarmalar tarafından engellenmesine karşı çıkan köylüler, hep birlikte jandarma barikatına yürüyerek misafirlerinin köye girişine izin verilmesini istemişti.

Köylüden davacı

Bu gerginlik sürecinde Karaköy köyünden Kadir Karacan ile birbirlerine sert sözler söyleyen kaymakamın, daha sonra Cumhuriyet Savcısı’nın ısrarı ile köylüden davacı olduğu öğrenildi. Haberde adının yazılmaması kaydıyla olayı anlatan Karaköy Muhtarı, Çan Kaymakamına “Sizin toplantıyı yaptırmak için buraya gelmeniz iyi olmadı” dediğini, Kaymakamın da kendisini, “Sen zaten bu köyden bile değilsin. Sen karışamazsın” diye azarladığını söyledi. Devletin topraklarını yabancı altın şirketlerine sattığını, buna karşın kendilerinin de bu toprakları korumak için direndiklerini belirten muhtar, “Şu an Kızılelma ve Karaköy ormandan ağaç kestirmedikleri için altıncıların çalışmaları ilerlemiyor ama madenciler işi yukarıdan bitiriyor. 1986 yılından beri yapılması için uğraştığımız göletin yapımına apar topar başlandı madencilerin yararlanması için” diye konuştu. Olay günü tüm halkın kaymakama tepki gösterdiğini belirten, kaymakamın ÇED toplantısını yaptırmak istemesinin köylüyü kışkırttığını aktaran muhtar, “Kadir Karacan arkadaşımız kurban seçildi” dedi.

Kendi topraklarımızı korumak isterken

Kaymakamın bir gün önceden köye gidip tehdit etmesinin herkeste kızgınlık yarattığını söyleyen, dava açılan köylü Kadir Karacan ise “Kızılelma’ya komşu köyleri ve Karaköy muhtarını sokmak istemediler. Kendi topraklarımızı korumak isterken saatlerce jandarmanın kuşatmasında beklemek zorunda kaldık. Bu sırada bizim muhtarla kaymakam tartışırken, o gerginlikte ben de halk arasında kullandığımız bir sözü söyledim. Küfür etme gibi bir niyetim yoktu. O da bana aynı şekilde karşılık verdi zaten” dedi. Hakkında kaymakama hakaret etmekten dava açıldığını söyleyen Karacan, jandarmaya verdiği ifadede, kaymakamın köylüleri tehdit etmesinin köylüde yarattığı gerginliği anlattığını aktardı. Kayacan’ın davası 11 Mayıs tarihinde Çan’da görülecek. 

Köylüye çifte baskı

Kazdağları’nın onlarca yerinde altın madeni işletmek isteyen uluslararası ve yerli altın şirketlerine bölgenin mülki amirlerinin birçok açıdan destek verdiği biliniyor. AKP iktidarının altın madenciliği konusunda “Son gramına kadar çıkacak” anlayışının bir yansıması olarak, gerek Çanakkale Valisi gerekse bölgedeki ilçe kaymakamları altıncı şirketlerin rahat çalışması için ellerinden geleni esirgemiyor. Yöre halkının altın madenciliğine karşı çıkması ve şirketlere ÇED toplantısı yaptırmaması üzerine Çanakkale Valisi’nin devreye girerek, bu toplantıların engellenmemesi için çevrecileri ve köylüleri uyarmıştı. ÇED toplantısının yapılacağı köylere onlarca jandarma gönderen vali, bu köylere komşu köyler dahil köyden olmayan kişilerin girmesini engellemek, böylece ÇED toplantısının protesto edilmesini önlemek istemişti.

Çevreciler soruyor

Çanakkale Çevre Platformu üyeleri Çanakkaleli yaşam savunucuları Kadir Karacan’a açılan davanın köylüye yapılan baskının bir yansıması olduğunu belirterek şu soruları yöneltiyor:

* İnsan sayısından fazla jandarmanın bu insanların köyünde ne işi vardı?

* Kaymakam yıllardır uğramadığı köye neden gelmişti?

* Neden onları ruhsatlarını geri almakla tehdit etmek zorunda kalmıştı?

* Neden herkese kapısı açık olan bu köye giriş barikatlarla engellenmişti?

* Kızılelma bu yurdun köyü değil mi? Ya Kızılelma’ya giremeyen barikatların ötesinde kalan diğer başka köylüler?

*  Köyümüz herkesin köyü değil mi? Altın madeni işletilmek istenen köyler kimin köyü şimdi? (Çanakkale/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: