WWF Onursal Başkanı fil avında yakalandı

On binlerce yaban hayatı eylemcisi, Afrika’da bir fil avına giden İspanya Kralı ve Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) İspanya Onursal Başkanı Juan Carlos’un istifa etmesini istedi. Juan Corlos’un onursal başkanlıktan istifa edeceği öğrenildi.

İspanya Kralı Juan Carlos’un Bostva’nadaki avda olduğu, ayağının kaymasının ardından kalça kemiğini kırması nedeniyle geçen hafta Madrid’e acil olarak geri dönmesi sonucu ortaya çıkmıştı. Hayvan hakları savunucuları, bugün kralı tedavi gördüğü hastanen önünde miting düzenleme çağrısında bulundu.

WWF İspanya’nın ise gezi boyunca eylemcilerin öfkesini iletmek ve kralın Onursal Başkanlık’tan istifasını istemek için saraya mektup yazdığı ortaya çıktı. WWF İspanya Genel Sekreteri Juan Carlos del Olmo, Reuters’in ele geçirdiği mektupta “Bu olay nedeniyle, WWF’nin 50 yıldır zorlukla yürüttüğü çalışmalar sonucu sürdürdüğü başta filler ve diğer türlerin korunması çalışmalarını ve saygınlığını yitirmesi konusunda endişeliyiz” dedi.  

İspanyol kamuoyu, Krallarının Botsvana’daki fil avından haberdar edilmemişti. Ancak Kral Carlos Afrika’daki kampta düşüp de sağ kalçasını kırınca, Kraliyet Ailesi kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldı. Kral’a Madrid’de özel bir klinikte cumartesi günü protez takıldı. Doktorları, Kral’ın iyileşmekte olduğunu ve birkaç gün içerisinde taburcu edileceğini duyurdu.

Fil başına 20 bin avro

İspanyolları öfkelendiren ise Krallarının özel etkinliklerinin şeffaflıktan uzak olmasından çok, kemerlerin giderek daha sıkı sıkıldığı bir dönemde, pahalı bir safariye çıkmış olmasıydı. El Mundo gazetesi, Juan Carlos’un her avladığı fil için 20 bin avro ödemek zorunda olduğu bu safari kaçamağını, “sorumsuzluk” olarak değerlendirdi.

Skandalın bir diğer boyutu da Juan Carlos’un, Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF’nin İspanya Onursal Başkanı olması… Juan Carlos’un WWF Onursal Başkanlığı’nı bırakması için bir internet sitesinde yayımlanan dilekçeyi kısa sürede 45 bin kişi imzaladı. On binlerce kişi, sosyal medya üzerinden yaptığı çağrılarda kralı eleştirdi ve WWF Onursal Başkanlığı’nın kaldırılmasını istedi.

Yaygın eleştiri

Öte yandan, 74 yaşındaki kralın ülkesinde yüksek işsizlik ve ağır kemer sıkma önlemlerinin uygulandığı ekonomik kiriz döneminde abartılı yabancı ülke seyahatler yapması, medya ve politikacılar tarafından eleştiriliyor.

Hatta bazı yorumcular, kralın özür dileyip oğlu Felipe lehine tahttan feragat etmesini de istedi.

Muhalefetteki sol parti Izquierda Unida’nın Başkanı Cayo Lara, Kral’ı, İspanya’nın ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde, ülkesinin insanına karşı “etik ve saygı eksikliği ile suçladı

Sosyalist Parti’nin Madrid lideri Tomas Gomez, “Bu durumda kraliyet ailesi için an sorumluluk almak ya da farklı bir yaşamın tadı çıkarmak arasında tercih etme zamanı değildir. Devlet Başkanı olarak kralın sorumlulukları var” dedi.

Sosyalist PartiDen Gregorio Peces-Barba, İspanya’nın sonrası diktatörlüğü kaldıran 1978 Anayasası’nın oluşmasını sağlayan kralın özgürlükler açısından fazla ileri gittiğini öne sürdü.

Nitekim Juan Carlos, 1981 yılındaki askeri darbeyi kınadığında ve karşı geldiğinde pek çok İspanyolun saygınlığını kazanmıştı. İspanyollar tarafından sevilen kralın ailesi için bunu söylemek oldukça zor. Yakın geçmişte oğlu İnaki Urdangarin, bir dolandırıcılık soruşturmasında zimmetine para geçirme suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Kralın 13 yaşındaki torunu Felipe Juan Froilan da reşit olmayan yaşta ateşli silah kullanmış, atış tali yaparken geçen öncei Pazertesi günü kendini ayağından vurmuştu. (planetark.org-Deutsche Welle Türkçe)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: