Microsoft bulutun ne kadar temiz

Microsoft’u temiz enerji kullanmaya çağırmak için şirketin İstanbul binası önünde eylem yapan Greenpeace eylemcileri göz altına alındı. Greenpeace Aknediz, Levent’teki Microsoft binası önünde gerçekleştirdiği eylemle, yazılım şirketini kirli enerjiler yerine yenilenebilir enerji kullanmaya çağırdı. Yaklaşık bir saat süren eylemin ardından, eylemciler göz altına alındı.

Üzerinde “Microsoft bulutun ne kadar temiz?” yazılı pankart açan eylemciler, şirketler tarafından kullanıma sunulan bulut bilişim sistemlerine (Cloud) talebin artmasının kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerin kullanımını da artırdığına dikkat çekti.

Dünyada eş zamanlı eylemler

Microsoft önündeki eylemle aynı anda Greenpeace Lüksemburg ofisi Amazon.com Avrupa merkez binası, Greenpeace Uluslararası da Apple’ın İrlanda’daki merkezi önünde eylem yaptı.

Greenpeace’in yayımladığı “Bulutunuz ne kadar temiz? adlı rapora göre, bulut bilişim sistemleri çerçevesinde kendi işletmelerini kuran en büyük şirketlerden üçü olan Amazon, Apple, Microsoft bu işletmelerin elektriğini kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerden sağlıyor. 80’den fazla veri merkezi ve bu konuda uzman 14 bilişim teknolojisi (BT) şirketinin değerlendirildiği rapor, bulut bilişim sitemlerinin temiz olması için gereken koşulları da ortaya koyuyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “Çoğumuz, müzik veya fotoğraflarımızı bulut bilişim sistemi aracılığıyla paylaşıyor ve yedekliyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bu teknolojinin kirli fosil yakıtlar yerine temiz enerjilerle çalışmasını istiyoruz. Pek çok bilişim şirketi enerji verimliliği konusunda başarılı adımlar attı. Ancak Apple, Amazon ve Microsoft gibi yenilikçi ve sektörlerinde lider şirketler, veri merkezlerinin enerjisini kömürden almaya devam ediyor. Kullanıcıların bunu önemsemediğini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Microsoft gibi öncü bir bilişim firmasının ve diğer tüm şirketlerin de temiz enerjilere doğru bir adım atması, temiz bir gelecek adına büyük bir değişim yaratacaktır” dedi.

Bir veri merkezi, 250 bin dairenin elektriğini harcıyor

Dünya çapında daha çok insan fotoğraf, video veya belgelerini yüklemek ve kaydetmek için bulut bilişim sistemlerini kullandıkça, bilişim şirketleri daha fazla veri merkezi kurmak zorunda kalıyor.

Uzaydan görülebilecek kadar büyük olan bu merkezlerde binlerce bilgisayar olduğu için çok yüksek miktarda elektrik enerjisi tüketiliyor. Bazı veri merkezlerinde, Avrupa’da ortalama 250 bin dairenin harcadığına denk elektrik kullanılıyor. Raporun sonuçları gösteriyor ki bulut bilişim sistemi bir ülke olsaydı bu durumda tükettiği elektrik miktarıyla dünya çapında en çok elektrik kullanan beşinci ülke olurdu. Bu verilerin 2020 yılına kadar üçe katlayacağı öngörülüyor.

Google, Yahoo ve Facebook temiz enerjiye yöneliyor

Google, Yahoo! ve Facebook gibi şirketler, bir yandan enerji verimliliği için yenilikler yaparken, diğer yandan yeni veri merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanımını öncelikli tutuyor hem de hükümetlerden daha temiz enerji kaynağı seçeneklerini değerlendirmeye almalarını istiyorlar.

Geçen yıl Facebook, Greenpeace’in kampanyasına cevap vererek, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıklamıştı.

‘Şeffaf ol, enerji seçimini açıkla’

Greenpeace’in, Bulut Bilişim Sistemi olan şirketlerden talepleri şöyle:

* Şeffaf olup, enerji seçimini ve karbon ayak izini açıklamasıları, yenilikçi çözümlerini paylaşarak sektörün gelişmesine yardımcı olması,

* İşletme politikalarında veri merkezlerini yenilenebilir enerji şebekelerinin olduğu yerlerde kurmaları,

* Enerjilerini yenilenebilir kaynaklardan almaları,

* Devletlerin ve elektrik şirketlerinin şebekede kullanılan yenilenebilir enerji miktarlarını artırma yönünde talepte bulunmaları…

Greenpeace’nin “Bulutunuz ne kadar temiz?” adlı rapora şu internet adresinden ulaşabilrisinz:

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/press/reports/bulutunuz-ne-kadar-temiz/   (Bianet)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: