2B’yle satılan ülkenin geleceği

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 2B Yasası’nın meclisten geçmesi üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirerek, AKP zihniyetinin sonunda ülkenin ormanlarını da yağmaya ve talana açtığını ifade etti.

Kamuoyunda “2B” olarak bilinen Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”un 18 Nisan’da Meclis’ten geçmesi üzerine bugün bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

TMMOB adına açıklamayı okuyan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, rant sözkonusu olduğunda hiçbir değeri gözü görmeyen AKP zihniyetinin, sonunda ülkenin ormanlarını da yağmaya ve talana açtığını iddia etti.

Soğancı, bu kanunla, gasp edilen neredeyse metropol büyüklüğündeki orman alanlarının “orman niteliğini yitirmiştir gerekçesiyle işgalcilere satılmasının ve yeni bir orman talanı için cesaretlendirmenin önünün açılacağını öne sürdü.

Zorunlu göçe meşru zemin

TMMOB basın açıklamasında, 2B yasasının sınırları belirsiz miktarda yeni orman alanlarının talanının yolunun açıldığını, “orman alanlarından çıkarılacak yerler”e ilişkin talan işlemlerinin sürekli hale getirilmeye çalışıldığını iddia ederken, kanunla köylerin taşınması adı altında zorunlu göç için meşru zeminin oluşturulduğunu ifade etti.

Kanunla halk sağlığının da hiçe sayıldığının belirtildiği basın açıklamasında şöyle dendi: “İçme ve kullanma suyu barajları için 700 metrelik sınır içinde tarım bile yapılmasını engelleyen ‘mutlak koruma bandı’ bu kanun özelinde 300 metreye indirilerek ‘göl manzaralı villalara’ tapu dağıtımı mümkün kılınmaktadır.”

Ayrıca, açıklamayı okuyan Soğancı, üretimden vazgeçerek ülke ekonomisini arazi rantı üzerinden temellendiren AKP’nin, bu kanunla; bugüne dek görülmemiş ölçüde, hiçbir insani, hukuki, ulusal ya da evrensel değer ve kural tanımaksızın ülkeyi yağma ve talana açarak yeni rant kaynaklarının yaratılmasını sağladığını öne sürdü.

TMMOB, cumhurbaşkanına ilgili yasayı geri göndermesi için çağrıda bulunurken, Meclis’e de 2B yasasının TMMOB’un görüşleri doğrultusunda yeniden yapılandırılması önerisinde bulundu. (bianet)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: