Sinop’ta Kanadalılar da yarışta

Kanadalı Candu Enerji Şirketi (Candu Energy Inc) ile ve Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) arasında Sinop Nükleer Santrali Projesi için imzalar atıldı.

Çırağan Sarayı’ndaki imza törenine katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada, “Bugünkü imza Türkiye’nin nükleer güç santralları ile alakalı ortaya koymuş olduğu kararlılığın altını yine kalın çizgilerle çizen bir imza olacak” dedi. Türkiye’nin bu konuda kendisine gelen herhangi bir teklifi, istekli olan bütün firmaları dikkate aldığını anlatan Yıldız, şunları söyledi: “Türkiye, hiçbir teklife kayıtsız kalmadığını göstermektedir. Kanada Candu’nun bu teklifini de bir iyi niyet anlaşması ile beraber EÜAŞ ile imzalayacaklardır. Bu konuyla ilgili EÜAŞ’ı görevlendirdiğimizin bir göstergesi olacaktır” dedi. Yıldız, yapılan anlaşmayla birlikte müzakerelerini yürütecekleri ülke sayısının dörde çıktığını belirterek, “Biz ikinci nükleer güç santrallarının yapımı için sonuç alacağımız kanaatindeyiz” dedi.

İşbirliği protokolünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, santralla ilgili, dört ünitenin ortalama 1200 megavattan yapıldığını belirterek, “Ama CANDU tipi nükleer reaktörlerde bir ünite yaklaşık 860 megawattlık bir üniteden oluşmaktadır” dedi.

‘Türk pazarı ile uzun yıllardır ilgileniyoruz’

Toplantıda imza töreni öncesi proje hakkında bilgi veren Kanadalı Candu şirketin Başkan Yardımcısı Ala Alizadeh da şunları söyledi: “Türk pazarı ile uzun yıllardır ilgileniyorduk. Teknolojimizi Türkiye’de kullanabileceğimiz ilk adımı atıyoruz. İnanıyoruz ki işbirliği için doğru uluslararası partnerlerimiz var. Projenin fizibilite çalışmaları yaklaşık altı ay sürecek ve bu süreç projenin ekonomik, teknik, çevresel ve finansal boyutları üzerinde çalışmamızı sağlayacak. EÜAŞ ve Candu ortak bir ekip oluşturacak ve çalışmaları tamamlayacak. Ardından çalışmalarımızın sonucunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ileteceğiz.” (cevrecihaber.com)

Senato soruşturması geçirmeşti

2011 yılında adı Candu Energy Inc olarak değiştirilen Kanada’nın devlet şirketi (KİT) olan Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL), doğal uranyumla çalışabilen (uranyum zenginleştirmeye gerek olmayan) ağırsulu nükleer eraktörler üretiyor. Candu’nun ürettiği Kanada Ağırsulu Uranyum Reaktörleri (Canada Deuterium Uranium Reaktors-CANDU) olarak biliniyor. Yalnız AECL, 1990’lı yılların sonunda Kanada’da senato soruşturması geçirdi. Şirketin Güney Kore, Arjantin gibi ülkelerde diktatörlere milyonlarca dolar rüşvet dağıttığı ortaya çıkmıştı. AECL ayrıca, dış ülkelere yaptığı reaktör satışlarında sürekli zarar etmiş görünüyordu. Akkuyu’daki hemen tüm ihaleleri kovalayan AECL, Hindistan’a ve Pakistan’a sattığı ve inşaa ettiği nükleer eraktörlerden sonra bu iki ülkenin de nükleer silahlar yapması üzerine alel acele bu ülkelerden ayrılmak zorunda kalmıştı. AECL’nin verdiği milyonlarca dolar rüşvet sonucu Güney Kore’nin KEPCO şirketinin başkanı yargılanıp hapse atılmıştı.

İlgilenenler için “Kanada’nın karanlık Nükleer Anlaşmaları”yla ilgili İbrahim Günel’in daha önce yazdığı yazı ve Multinational’da çıkan haber aşağıdaki web adreslerinde:

http://www.ekolojistler.org/sinopta-nukleer-santral-ve-kepconun-gecmisi-ibrahim-gunel.html

http://multinationalmonitor.org/hyper/mm0995.06.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: