‘Bor rezervimiz ulus ötesi tekellere devredilecek’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak 5 Mart 2012 tarihinde Başbakanlığa iletilen “Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Başbakan’ın imzasıyla, 20 Mart 2012 tarihinde
B.02.0.KKG.0.10/101 – 487/1319 sayılı yazıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderildi. Türkiye Maden İş Sendikası, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Petrol İş Sendikası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Türk Enerji Sen, TMMOB Maden Mühendisleri Odası,  KESK-ESM, TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, ortak açıklama yaparak, bu yolla borların özelleştirileceğini öne sürdü.

Açıklamada, “Böyle bir özelleştirme modeli, baştan beri Bor madenlerini isteyen çevrelerin talebidir” dendi.

Açıklamada, mevcut kanunun 2. maddesine eklenen fıkrada “Bu madenlerin üretilmesi ve zenginleştirilmesi, teknik, ticari ve ekonomik sebeplerle ürünün mülkiyeti ruhsat sahibinde kalmak üzere 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde ihale edilmek suretiyle üçüncü şahıslara gördürülebilirler. Ancak üçüncü şahıslara gördürülecek işlerin ihale süresinin üç yıldan fazla olması durumunda konuya ilişkin talepler Yüksek Planlama Kurulu tarafından karara bağlanır” dendiğine dikkat çekilerek,  “İstenen yasa değişikliğiyle bor üretiminin özel sektörce yapılmasının önünde hiçbir engel kalmayacaktır” dendi.

‘Mülkiyetin devlette kalması bir şey ifade etmiyor’

Yeni yasal düzenleme ile özel sektörün üreteceği bor ürünlerinin devletçe alımı garantilendiğine işaret edilerek, “Bu tasarı kabul 
edildiğinde, yıllardır yapılamayan ‘borların özelleştirilmesi’ başarılacaktır !!! Gerekçesi ne olursa olsun bu değişiklik, 2840 sayılı 
Kanunla Devlet eliyle işletilmesi gereken bor madeninin özelleştirilmesi demektir. Mülkiyetin ruhsat sahibinde kalması, hiçbir anlam ifade etmemektedir. Böyle bir özelleştirme modeli, baştan beri Bor madenlerini isteyen çevrelerin talebidir” dendi.

Dünya bor rezervinin yüzde 72’s Türkiye’de

Açıklamada, boun stratejik bir maden olduğu belirtilerek, “Bor minerallerinin; son derece özel kimyasal yapıları nedeniyle, hammadde, rafine ürün ve nihai ürün şeklinde, büyük çoğunluğunda alternatifsiz olmak üzere, 250’yi aşkın kullanım alanı mevcuttur. Bor mineralleri, ilave edildikleri malzemelerin katma değerlerini olağanüstü yükseltmekte, bu nedenle ‘sanayinin tuzu olarak’ adlandırılmaktadır” dendi. Açıklamada, halen yürürlükte olan haliyle bor madenlerinin arama ve işletme çalışmaları Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü kaydedilerek, “2840 sayılı yasa doğrultusunda Bor madenlerinin Devletçe işletilmeye başlanması ile birlikte bor madenlerinin işletilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla çok önemli adımlar atılmıştır. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan arama ve rezerv tespit çalışmaları ile Türkiye’nin dünya toplam bor rezervlerinin yüzde 72’sine sahip olduğu belirlenmiştir” dendi.

Dünya pazarında en büyük pay Eti Made’nin

Açıklamada ayrıca, bor rezervlerini 1978 yılından bu yana kamu adına işletmekte olan Eti Maden; bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu yatırımlar ile Türkiye’nin bor teknolojisi konusundaki en deneyimli kadrosunu bünyesinde bulundurduğuna dikkat çekilerek, şöyle dendi: “Bor tesislerinin kurulması için gerekli mühendislik deneyimi ve tesislerin işletilmesi için gerekli üretim deneyimi açısından en iyi kadroya sahiptir, dünyadaki en büyük bor üreticisi ve en güvenilir bor ürünleri sağlayıcısıdır, bugün itibarıyla yüzde 40 pazar payıyla dünya bor pazarı lideridir. Eti Maden’in bu konuma gelmesi sadece 30 yıl gibi bir sürede gerçekleşmiştir. Bu süre içinde herhangi bir kurum ya da kuruluşun işletme, mühendislik, pazarlama, finans desteğine ihtiyaç duyulmamış ve tüm gelişme kurumun kendi olanakları ile sağlanmıştır. Rezervlerin işletilmesinden maksimum fayda sağlanmaktadır ve dünya pazarının en büyük payı Eti Maden’e aittir.”

‘Ulus ötesi tekellere devredilecek’

Açıklamada, “uzun vadeli hizmet alımları” adı altında ve aslında Eti Maden’den daha birikimli ve ekonomik olanaklara sahip olmayan kuruluşlar aracılığı ile özelleştirmenin gerçekleştirilmeye çalışıldığı iddia edilerek, “En büyük doğal zenginliğimiz olan borun gözlerden uzak tutularak bir yasa değişikliği ile sessizce yeniden gündeme getirilmesi, ülkemizde küreselleşme ve liberalleşme rüzgarları altında özelleştirilmemiş tek alan olan bor madenlerimizin ulus ötesi tekellere devredilmesi sonucunu doğuracaktır” dendi.

Açıklamada, bor üretimi ve zenginleştirme hizmetlerinden başlanılarak, yarın bir bütün olarak bor madenlerimizin, endüstrimizin ulusötesi tekellere devredilmesine dün olduğu gibi bugün de izin verilmeyeceği belirtilerek, “Yapılması gereken, Eti Maden’in teknolojik olarak önünün açılması, gerekli personel alımı, yatırımların yapılması ve uç ürün üretiminin artırılması için çalışmaların hızlandırılması olmalıdır” dendi.

Devlet eliyle işletilmeli

Açıklamada, rafine bor ve özel bor ürünlerine yatırım yapılarak bor minerallerine dayalı tesislerin ülkemizde kurulması sağlanması gerektiğine işaret edilerek, “Bor ürünlerinin hammadde olarak kullanıldığı sanayi alanlarının gelişmesine yönelik yatırımlar teşvik edilmelidir. Türkiye’nin hedefi nihai ürün pazarları olmalıdır” dendi.

Rezervleri, kaynak türleri açısından en zengin ülke olan ve rafine bor ürünleri için teknoloji geliştirip önemli yatırımlar yapan bir ülke
olarak Türkiye’nin çıkarının borlarımızı tekellere devretmek olmadığı kaydedilen açıklamada, şöyle dendi: “Aramasından, işletmesine ve uç ürüne dönüştürülmüş ürünün pazarlanmasına kadar her aşamasının kamu eliyle yürütüldüğü geliştirilmiş bir bor endüstrisinin bu ülke ve insanının yararına olduğunu ifade ediyor, ‘Bor tuzları, uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi Devlet eliyle yapılır’ yasa hükmünün değiştirilmeyerek korunması ve bu tasarının derhal geri çekilmesi gerektiğini belirtiyoruz.”

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: