Nalbant: Altın tekelleri azgınlaştı

Çanakkale Çevre Platformu, Çanakkale ve çevresinde gerçekleştirilen ÇED toplantılarının ardından bakanlık tarafından hızla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarına dikkat çekti. Nalbant, altın tekellerinin azgınlaştığını öne sürdü. Sürecin hızla ilerlemesine anlam veremediklerini ifade eden  Çanakkale Ziraat Müh. Odası Şube Başkanı Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant, “ ÇED in hızlandırılmasında ilgili kamu kurumlarının işgüzarlık yaptıkları da dikkatlerimizden kaçmamaktadır” dedi.
‘Kazdağları dünyanın sorunudur’

Süreci özetleyen Nalbant, “Altın tekelleri ilimizde, Kazdağları’nda sondaj çalışmalarını sürdürürken bir yandan da ÇED Raporu sürecini başlatmışlardır. Bu amaçla yedi köyde, 10 işletmede ÇED halkı bilgilendirme toplantıları yapmaya kalkışmışlar, ancak Kirazlı Köyü dahil tüm köylerde yöre halkı, tüm baskılara rağmen yaşam alanlarına sahip çıktıklarını göstermek amacıyla sözkonusu toplantılara katılmayarak tepki göstermiştir. Hal böyle iken son günlerde yeni gerçekleştirilmeye çalışılan ÇED’lerin daha mürekkebi kurumadan topluca ÇED olumlu belgesi almaya başladıkları görülmektedir. Normal süreler beklenmeden konunun aceleye getirilmesini henüz anlamış değiliz” dedi.
Kazdağları’nda altın işletmeciliği yapmanın Bandırma’dan Ayvalık’a kadar yaklaşık 2.5 milyon insanın temiz ve güvenilir su kaynaklarını zehirleyerek yok etmek anlamına geldiğini öne süren Nalbant, şunları söyledi: “Önemli oksijen kaynağı, karbon yutak alanı, mitoloji alanı, kısacası yeryüzü cenneti sayılabilecek, dünyada bütünlüğü korunabilen az sayıdaki orman alanını flora ve faunasıyla yok etmek anlamına gelmektedir. Bir başka değişle, yörede yaşamı bitirmektir.  Bu açıdan bakıldığında Kazdağları dünyanın sorunudur, Türkiye’nin sorunudur, Biga Yarımadasının sorunudur, Çanakkale ve Balıkesir İllerinin sorunudur. Tabii ki altın işletmeciliği yapılan ilçelerimiz ve köylerimizin de sorunudur. Buradan görüleceği gibi sorun altın işletmeciliği yapılan birkaç köyün omuzlarına yıkılamayacak ölçüde büyük boyutlardadır. Bu anlamda yöre köyleri Biga Elmalı, Lapseki Şahinli, Bayramiç Muratlar ve Kuşçayırı, Çan Halilağa, Söğütalan, Kızılelma, Çanakkale Kirazlı’da yaşayan yoksul ve onurlu insanlar üzerlerine düşeni yapmıştır. Buradan onları birkez daha kutluyoruz. Yürüttükleri mücadele nedeniyle mağdur edilmeye çalışılan değerli yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu, onlara her türlü desteği vereceğimizi buradan belirtmek istiyoruz.”
‘Belediye daha duyarlı olmalı’

Çanakkale Belediye Meclisinin Atik Hisar Barajı ve havzasını kurtarma konusunda daha duyarlı olmaya davet ettiklerini belirten Nalbant, “Kazdağları’ndaki termal kaynakları çok uluslu altın tekellerinin uzun süreli kiraladığını, gelişmekte olan turizmi baltalamak istediğini görüyoruz. Bugüne kadar bu konularda hiç sesini çıkarmayan turizimcilerimizi de göreve davet ediyoruz. Her konuda görüş bildirip bu konuda susan üniversitemizi suskunluğunu bozmaya çağırıyoruz.  Daha henüz işlemler yeni başlamış iken gelişmelerin sonucunu da beklemeden binlerce yılda oluşmuş ormanlarımızı keserek maden şirketlerine alan açma gayreti içersinde olanları, bu konuda iştahı kabaranları da biliyoruz ve dikkatli olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
Nalbant, şöyle konuştu: “Çok uluslu altın tekellerinin işlerini kolaylaştırmak, dolayısıyla yörede yaşamı bitirmek için işgüzarlık yapanları, işbirlikçileri dikkatli olmaya davet ediyoruz.  Kazdağları’nda hemen tüm alanlara kolayca maden ruhsatı verenler ve yöremizi kalorifer kazanı haline dönüştürecek ölçekte, ölçüsüz termik santral ruhsatı verenlerle de yargı önünde hesaplaşacağımızı duyuruyoruz. Bundan böyle altın tekellerine, termik santrallara ve yöreye kurulacak dünyanın en kirli sanayilerine yardım ve yataklık yapanları konumu ne olursa olsun kamu oyuna teşhir edeceğizi bildiriyor, tüm yurttaşlarımızı sorumluluğa davet ediyoruz.” (Çanakkale Olay)
Reklamlar
Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: