Hükümet nükleer konusunda sınıfta kaldı

Greenpeace Akdeniz, hükümetin Kanadalı Candu Energy Inc ile Sinop’ta kurulacak nükleer santral konusunda yaptığı ön anlamaş nedeyile sınıfta kaldığını öne sürdü. Greenpace’den yapılan açıklamada, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, Türkiye’nin enerji politikalarında izlediği yanlış seçimler halkasına bir yenisini daha eklemek için bir kez daha yoğun bir mesai harcadı. Bugün Kanadalı Candu şirketi ile Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) arasında Sinop Nükleer Santrali Projesi için iyi niyet anlaşması imzalandı” dendi.

Açıklamada, Kanadalı Candu şirketinin Romanya, Türkiye, Ürdün ve Arjantin başta olmak üzere ihraç etmek istediği CANDU-6 nükleer reaktörü 1970’lerde tasarlandığna dikkat çekilerek, “Bugünkü nükleer güvenlik standartlarına çok uzak bir reaktör. Bu eski tasarımı uygulamaya koymanın tehlikelerinin başında nükleer bir kaza yaşanması durumunda atmosfere radyasyon yayılımını önleyecek sistemlerin eksikliği geliyor” dendi.

CANDU reaktörlerinin, anavatanında, yani Kanada’da nükleer güvenlik standartlarını yerine getirmediği için iptal edilen projeler olduğuna işaret edilen açıklamada, “2006 yılında Ontario eyaletinde kurulması planlanan yeni CANDU-6, yapılan tasarım değişikliklerinin modern güvenlik standartlarını karşılayamadığı gerekçesiyle iptal etmişti” dendi.

Greenpeace açıklamasında ayrıca, (CANDU-6’nın, acil durum kapama sistemleri denenmediği, kendini ispatlamamış bir sistem olduğu iddia edilerek, şöyle dendi: “CANDU-6, Fukuşima nükleer felaketinden sonra nükleer güvenlik konusundaki değişen standartları karşılayamıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Yıldız, nükleer santral kurabilmek adına, anavatanlarında istenmeyen, güvenlik standartlarını sağlayamadığı için üçüncü dünya ülkelerine nükleer reaktör satarak pazar payını dengelemeye çalışan şirketlere izin vermemeli. Temel görevi gelecek kuşaklara sağlıklı bir gelecek bırakmak olan Hükümet, maalesef bir kez daha sınıfta kaldı.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: