Kaderine terk edilen köyler

NİLAY ÇATAL/HASAN ÖZDEMİR

Geçen yıl Mayıs ayında çöken Eti Gümüş AŞ’ye ait gümüş madenindeki siyanür barajının beşinci setinin ne kadar sağlamlaştırıldığı bile belli olmadan şirket 6. baraj için kolları sıvamış durumda. Baraj seti için ÇED raporları dahi verilmiş. Gümüşköy İzleme Platformunun açtığı davanın ikinci duruşması yapılacakken madenin civarındaki köyler adeta kaderlerine terk edilmiş, neredeyse köylerin hepsinde hayat durma noktasına gelmiş.

Baraj çöktükten sonra en fazla eylemin yapıldığı ve itirazların yükseldiği köy olarak aklımızda kalan Köprüören köyü adeta bir hayalet kasabaya dönmüş. Köy kahvesinde oturan birkaç kişi, köylülerin bir çoğunun yurt dışındaki akrabaları tarafından götürüldüklerini söyleyerek, “böyle devam ederse biz de köyü bırakıp gideceğiz” diyorlar.

Ardından madenlere, baraja en yakın köy olan ve bugün sadece yedi hanenin yaşadığı Dulkadir köyündeki insanlarla konuşuyoruz. 6. baraj için ÇED raporunun verildiği köyde çoğu ev şirket tarafından satın alınmış, hatta birçoğu yıkılmış durumda. Köyde kalanlar insanların evlerini korkudan sattığını, hatta bu satışların başlangıcını da köy muhtarının yaptığını söylüyor. Köyde kalanların ise fabrika çalışanlarının aileleri olduğunu belirtiyorlar.

Köyde konuştuğumuz Mustafa Sözer, Eti Gümüş işçisi olduğunu, geçen yaz kazadan sonra Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk edilen işçiler arasında olduğunu belirterek, “Ankara’ya sevk edilmeden önce Kütahya’da yapılan tahlillerde vücudumdaki ağır metal oranının normal oranın yüzde 80’i üzerinde olduğu söylendi. Ancak Ankara’da yapılan tahliller sonucu normal oranın yüzde 180’i üzerinde olduğu ortaya çıktı. Bu değerlerin normale indirilebilmesi için 13 gün boyunca ilaç tedavisi gördüm. Zehirlenmeden dolayı şirkete dava açtık. 12 Mayıs 2012 günü duruşması var” diyor.

Dulkadir köyünden ayrıldıktan sonra Aliköy’e gidiyoruz. Yine Eti Gümüş AŞ işletmesinin çevresindeki köylerden olan Aliköy’de de zehirlenme olaylarının olduğunu öğreniyoruz. Dulkadir köyünde zehirlenen Sözer ailesi ile akraba olduğunu ve kendisinin de Eti Gümüş AŞ’de çalıştığını söyleyen Kemal Korkmaz, “Sözer ailesi köyden kısa bir süre için ayrıldığında, onların evine çocuk ve hayvanlarına bakmak için gittim. Dulkadir köyünde kalırken bir gün Eti Gümüş AŞ’nin eve gönderdiği tesisatçılar eve gelip evdeki muslukları değiştirdi. Aynı akşam fenalaşarak Kütahya Devlet Hastanesine gittim. Serum verildi ve apar topar taburcu edildim. Gece tekrar fenalaştım ve hastaneye döndüm. İkinciye gittiğimde tahliller yapıldı. Tahlil sonuçlarına hâlâ ulaşamadığım için her geçen gün daha büyük korkuya kapılıyorum” diye konuşuyor.

Aliköy’den ayrılıp Kütahya’ya dönecekken yakınlarda ki Tavşanlı’ya bağlı olan Çobanköy’de bir katı atık yakma tesisi kurulmaya çalışıldığının haberini aldık ve oraya gittik. Köyde tarım ve hayvancılık olmadığı bahane edilerek köyün hemen yanındaki tepelere katı atık yakma tesisi kurulmak isteniyor. Konuyla ilgili konuştuğumuz köylülerden Ahmet Doğan, köy halkı olarak kesinlikle tesise karşı olduklarını vurgulayarak, “Topraklarımız gayet verimli, köyümüz tarım ve hayvancılıktan geçiniyor. Ancak nasıl oluyorsa köy organize sanayi bölgesi sınırları içerisine alınıp bu tesis halka rağmen hemen komşu tepelere kurulmak isteniyor. Köy halkı tesisi kesinlikle istemiyor. Buna karşı halk toplantıları düzenleniyor. Köyün içme suyu şebekesi tesisin kurulmak istendiği yerden geçiyor. Bu düpedüz doğayı ve insanları tehdit ediyor. Duyduğumuza göre tesisin kurulmak istendiği tepenin etrafındaki yaklaşık 670 dekarlık arazi MESS tarafından satın alınmış” diyor. (Kütahya/EVRENSEL)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: