TEDAŞ işçisini ikinci kez öldürdüler

Erzurum’un Aşkale İlçesi’ndeki Karasu-2 HES’e ait göletin içinden geçen enerji nakil hattındaki arızayı geçen 3 Nisan 2012 tarihinde onarmaya giderken, bindikleri deniz bisikletinin alabora olması sonucu ölen beş TEDAŞ işçisinden 37 yaşındaki Feridun Öztürk’ün evinin elektriği, 34 lira borcu nedeniyle kesildi. Kayınpederi Hanifi, çocukları Kübra (8), Cenap (4) ve Aleyna (3) ile birlikte yaşayan Ferudun Öztürk’ün eşi 36 yaşındaki Perihan Öztürk, “TEDAŞ, hayatımızı karartı. Eşimin ölümüne neden olduğu yetmiyormuş gibi, bir de bizi karanlıkta bıraktı. Beni ikinci kez öldürdüler”dedi.

Beş işçi yaşamını yitirmişti

Erzurum- Bayburt karayolu üzerinde, Aşkale Çimento Fabrikası’nın karşısında, Karasu- 2 HES’in göletinden geçen enerji nakil hattındaki arızayı onarmak için TEDAŞ’ın Aşkale Şubesi’nde görevli beş işçi, 3 Nisan günü deniz bisikleti ile yola çıkmıştı. Bir bölümü buzla kaplı gölette ilerleyen deniz bisitleti, buz kütlesine çarparak alabora olmuştu. Suya düşen TEDAŞ görevlilerinin “imdat” çığlıklarına hiç kimse elini uzatamamıştı. Sonraki günlerde ustabaşı Mustafa Arifoğulları, Ahmet Sait Turan, Şahin Baykal, Feridun Öztürk ve Rıdvan Takım’ın cesetleri çıkarılmış, törenlerle toprağa verilmişti.

Evde kimse yokken gelip kesmişler

Eşi Feridun Öztürk’ün acısını yüreğinde taşıyan üç çocuk annesi Perihan Öztürk’ün evine 20 Nisan günü kimse olmadığı sırada Erzurum’dan gelen TEDAŞ görevlisi, 33 lira 92 kuruş borcu olduğu gerekçesiyle elektriği kesti, sayacı mühürledi. Evde bulunmadığı sırada elektriği kesilen ve bunu akşam fark ettiğini söyleyen Perihan Öztürk şunları söyledi: Işıklar yanmayınca üst katta oturan ev sahibinin yanına gittim. Onlarda elektrik vardı. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, ev sahibimizin oğlu TEDAŞ’tan gelen bir kişinin faturayı ödemediğimiz için elektriğimizi mühürlediğini söyledi. Görevlinin geldiği saatte evde yoktum. Elektrik faturası ev sahibi Erol Dumanlı’nın adına kayıtlı. Son ödeme tarihi 17 Nisan’dı. Acımız çok taze olduğu için faturayı ödemek aklımıza gelmedi. Cuma akşamı, mesai bittiği için faturayı yatıramadık. Araya Cumartesi ve Pazar girdi. Pazartesi de 23 Nisan tatili. Cumartesi günü evimin elektriğinin kesildiğini duyan komşulardan biri gelip mühürü kırmış, cereyan vermiş. Biz de bir gece mum ışığında kaldıktan sonra kaçak olarak kullanmaya başladık. Eşim, işinden dolayı gölette göz göre göre öldü. TEDAŞ’ın yaptığı beni ikinci kez öldürdü. TEDAŞ’ta çalışmasa bile bu evde bir cenaze var. Nasıl keserler? Cuma günü mesai bitiminde elektrik mi kesilir?” 

83 yaşındaki baba; Sabaha kadar ağladım

Acı üstüne acı yaşadığını belirten sekiz çocuk babası 83 yaşındaki Hanifi Öztürk, kazada ölen Feridun’un en küçük evladı olduğunu söyledi. Sekiz yıl önce eşinin ölümü ile birlikte Ferudun ve gelini ile birlikte yaşamaya başladığını belirten Hanifi Öztürk, Akşam eve geldiğimde gelinim ve torunlarım ağlıyordu. ‘Ne oldu’ diye sorduğumda gelinim elektriğin kesildiğini söyledi. Bu kadar insafsız olunmaz. Mum ışığında geçirdiğim o gece yatağımda sabaha kadar ağladım. Evladımın acısı yüreğimde kat kat artmıştı. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Bırakın acımızı yaşayalım” diye konuştu.

Kardeşinin gölette saatlerce kurtarılmayı beklediğini ancak hiçbir yardım elinin uzatılmadığını anlatan Tahir Öztürk de, Buraya elektriği kesmeye gelen görevliyi iyi ki görmedik. Yoksa onu halk linç ederdi. Komşular mühürü kırarak eve elektrik vermiş. Bunlar bizi yıldırmaya mı çalışıyor? Enerji Bakanı’na sesleniyorum. Faturanın son ödeme tarihinden 3 gün geçince elektrik mi kesilir?” dedi.

Öztürk ailesinin evinin elektiriğinin kesilmesine mahalle halkı da tepki gösterdi. (ensonhaber.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: