Keskin nişancılar yerlileri avlıyor

Brezilya’nın Amazon ormanlarında faaliyet gösteren tomruk şirketlerinin tuttuğu keskin nişancılar Awa kabilesinin üyelerini öldürüyor.

Brezilya’nın Amazon ormanlarında yaşayan dünyanın bilinen son göçebe avcı-toplayıcı kabilelerinden Awalar soykırıma uğruyor. 100’den fazlası dış dünya ile hiç bir şekilde iletişim kurmamış kabile üyeleri, burada tomruk şirketlerinin tuttuğu nişancılar tarafından avlanıyor.Hükemetin dur demesi bekleniyor

Brezilyalı Yargıç Jose Carlos do Vale Madeira’nin “gerçek bir soykırım” diye tanımladığı olayın ortaya çıkması ile birlikte uluslararası insan hakları örgütleri de harekete geçti. Dünyaca ünlü Colin Firth’in başını çektiği Survival International adlı örgütün başlattığı bir kampanya ile Awa halkının uğradığı soykırım tüm dünyaya duyurulması ve Brezilya hükümetinin yaşananlara dur demesi amaçlanıyor. Kampanya çarşamba günü Firth’in Brezilya hükümetine seslendiği bir video ile başlayacak.

‘Aileleri gözleri önünde vurulmuş’

Awa kabilesinin yaşadığı alanda bir süredir yasadışı yerleşim ve ağarçların rastgele kesimi ile zaten kabilenin geleceği tehdit ediliyordu ama bölgede incelemeler yürüten insan hakları örgütleri aslında kabilenin çok daha ciddi ve direkt bir tehdit ile karşı karşıya kaldığını ortaya çıkardı. Hazırlanan raporlara göre, şirketler kendi alanlarında bulunan kabile üyelerini tuttukları nişancılara öldürtüyor. Yaşananları bir “felaket” olarak niteleyen Survival International’ın araştırma direktörü Fiona Watson, “Bana ‘Eğer orman olmazsa, çocuklarımızı besleyemeyiz ve ölürüz’ diyorlar ama sadece yaşam alanları yok edilmiyor, aynı zamanda şiddet var. Soykırıma uğrayan Awalılar’la konuştum. Aileleri gözlerinin önünde vurulmuş. Bu insanlar gözlerimizn önünde tükeniyor” diye konuştu.

İki yılda 6 bin 238 kilometrekare yok oldu

Brezilya’da son yıllarda şirketlerin Amazon ormanlarını bir rant alanı olarak kullanılması sık sık çevre örgütleri tarafından gündeme getiriliyordu. Ülkenin Ulusal Alan Araştırma Enstitüsü verilerine göre yağmur ormanlarının 2010 ila 2011 yılları arasında 6 bin 238 kilometrekaresi yok edildi. (ensonhaber.com)

Reklamlar

One Comment to “Keskin nişancılar yerlileri avlıyor”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: