Solar tekne dünya turunu tamamladı

Güneş panellerinin elektrik üretme kapasitesinin hızla artması, ulaşımda yeni seçenekleri gündeme getiriyor. İsviçreli bir grubun 584 güne yayılan deneyimi güneş enerjisinin önemini bir kez daha sergiledi.

Denize kıyısı olmayan İsviçre’nin “PlanetSolar” isimli katamaranı, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. Beş kişilik mürettebatın bulunduğu “PlanetSolar” isimli katamaran, Fransa’nın güneyindeki Monako limanında coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. PlanetSolar, 2010 yılının eylül ayında başladığı yolculuğunu 60 bin kilometre yol katederek tamamladı.

Projenin şefi 40 yaşındaki Raphael Domjan, denizde geçirdikleri anları, Samanyolu’nda dolaşan bir uzay gemisinin yolculuğuna benzetti. Domjan, “Başardık, bu dünya için olumlu bir mesaj, gezegenimizi ve biyo-çeşitliliği korumalıyız” dedi. Bu projeye sekiz yıl önce başladığında o zamanki teknolojinin şimdiki gibi olmadığını, çok ilerleme kaydedildiğini söyleyen Domjan, yaptıkları yolculuğun güneş enerjisi endüstrisine bir ivme kazandırmasını umduğunu belirtti.

Günde 300 kilometre yol alıyor

Almanya’nın Kiel kentindeki tersanelerde inşa edilen 35 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki katamaranın güneş panelleri 537 metrekare alana sahip bulunuyor.

Paneller iyi havalarda saatte 500 ila 600 kilowatt elektrik üretiyor ve bataryaların yüzde 100 dolmasını ve geminin 300 kilometre yol katetmesini sağlıyor.


Katamaranda motordan bilgisayarlara, sıcak suya kadar herşey güneş enerjisinden elde ediliyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: