Santrala karşı ‘Deniz’ olup aktılar

İzmir’in Aliağa İlçesinde yapılması planlanan termik santrallara karşı, Aliağa ve İzmir’den binlerce kişi, “Termik yapma istemiyoruz” mitingi düzenledi.

22 yıl önce yine Aliağa’nın Gencelli köyüne yapılmak istenen termik santrala karşı İzmir’den Aliağa’ya kadar 50 bin insanın, el ele tutuşarak zincir oluşturduğu tarih olan 6 Mayıs’ta düzenlenen mitingde 68 gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan da  anılarak emperyalizme ve ABD’ye karşı tepkiler dile getirildi.

‘Yaşam hakkı satılamaz’

Çok sayıda sendika, siyasi parti, İzmir’in pek çok bölgesinden çok sayıda çevre örgütünün katıldığı mitingde, termik santralların bölge halkının sağlığını ve doğayı tahrip edeceğine dikkat çekilerek, santralların halkın değil sermaye sahiplerinin ihtiyacı olduğu öne sürüldü.

Mitinge katılmak üzere tren istasyonunda bir araya gelen KESK, HDK, Emek Partisi ve TKP üyeleri burada kortej oluşturarak Aliağa merkezdeki miting alanına kadar 3 kilometrelik yolu sloganlarla yürüdü. HDK, “Termik santral istemiyoruz” pankartı açarak “Yaşam hakkı satılamaz” sloganı attı. Emek Partisi, “Yaşam alanımızı sermayeye terk etmeyeceğiz” pankartı ile yürüdü. Emek Gençliği de, “Emperyalizme karşı Denizlerin yolundayız” dedi.

Aliağalı balıkçılar ise denizden motorları ile mitingi selamladı. Yürüyüşte “Kamyon kamyon kömürler bizi zehirler”, “Aliağa kömürle yanmayacak” dövizleri taşındı.

“1 Milyon İzmirli Termik Santrala Karşı” platformu tarafından hazırlanan açıklamayı okuyan Petrol-İş Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Topçu, Aliağa’da kurulması planlanan yedi termik santraldan ikisine ruhsat verildiğini belirterek, “Bu termik santrallar kurulduğu takdirde, Foça Akdeniz foklarının yaşam alanı olmaktan çıkacaktır. Menemen’den Torbalı’ya tarım alanları yok olacaktır” dedi. İzmir’in EXPO 2020’ye “Herkes için sağlık, sağlıklı bir çevre” için aday olduğunu hatırlatan Topçu, termik santrallarla İzmir’in yaşamın değil, ölümün şehri olacağını iddia etti. Topçu, “Suyumuzu, toprağımızı, soluduğumuz havayı yok etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Petrol-İş termik santrala karşı

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, termik santralların sadece iklim değişikliğine neden olmadığını aynı zamanda havayı, suyu, kirlettiğini öne sürerek, “Yediğimize, içtiğimize, sütümüze karışacak. Pek çok hastalığa yol açacak” dedi. Aliağa’da bir insanın kaldırabileceğinin çok üzerindeki değerlerde kirlilik olduğuna dikkat çeken Öztaşkın, konuya ilişkin bazı yayın organlarında çıkan haberlere atıfta bulunarak, Petrol-İş Sendikası olarak termik santrala karşı olduklarını vurguladı.

Bakırçay Belediyeler Birliği adına konuşan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, “22 yıl önce termik santral yapmak isteyenleri kısa zamanda püskürtmüştük. İş vereceklerini söylüyorlar, ölü insanlara iş bulunmaz” diye konuştu.  Eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Yüksel Çakmur da bir konuşma yaparak, ruhsat veren Aliağa Belediye Başkanını ve AKP hükümetini eleştirdi. Miting, Yavuz Bingöl, Entu, Mecaz ve Eski Bando gibi müzik gruplarının konseriyle devam etti.

Tüzel: Halkın sesine kulak verilsin

Mitinge katılan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Milletvekili A. Levent Tüzel, “Deniz olup Aliağa meydanına aktık” diyerek başladığı konuşmasında, 40 yıl önce ülkenin bağımsızlığı için NATO’ya, ABD’ye, karşı ayağa kalkmış gençleri sevgi ve saygıyla andıklarını ifade etti. Tüzel, AKP Hükümeti’nin, başta Demirel olmak üzere, gençlerin idamına parmak kaldıranların devamcısı olduğunu belirtti.  Termik santrallara ise Aliağa ve İzmir halkının değil, kapitalistlerin ihtiyacı olduğunu ifade eden Tüzel, kullanılan kömürün yüzde 30’unun enerjiye dönüşeceğini geri kalanının kül, gaz, radyasyon, asit yağmurları olarak doğayı ve insan sağlığını bozacağını belirtti. Avrupa’nın terk ettiği ithal kömürün Türkiye’ye dayatıldığına dikkat çekti. Termik santral ruhsatını veren CHP’li Belediye Başkanını da eleştiren Tüzel, “Meclis ve Belediye Başkanı halkın sesine kulak versin” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: