Koza’nın gücü, polisleri sürdürdü

“Altın-Siyanür-Çevre” panelinin altıncı şirket Koza elemanları tarafından basılmasına ilişkin davada ilginç bilgiler açığa çıktı. Duruşmada, paneli koruyan görevli polislerin sürüldüğü öğrenildi.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Koza Altın İşletmesi müdürünün olayların ardından polisleri “sizi sürdürürüm” diye tehdit ettiği bilgisini verdi. Bu tehditten hemen sonra üç-dört polisin tayininin çıkarıldığına dikkat çekti.

Dikili’de görülen duruşmada  ifade veren sanıklardan Gökhan Belkır, olayın yaşandığı 19 Ağustos 2006 tarihinde Dikili Belediyesi’nde zabıta olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Panelin olduğu gün maden yetkilisi Hayri Öğüt ve yanındaki 150-200 kişilik grup Belediye Başkanımıza, panel dinleyicisi ve katılımcılarına saldırıda bulundukları için onları koruma amacıyla müdahale ettim.” Belkır, saldırının ardından nezarete alındığını, gerginliğin devam etmesi sonrası yaşanan ikinci olayla ilgili de kendisinin suçlandığını söyledi.

Belkır, “Olmadığım olay nedeniyle suçlanıyorum. Ben o gün saat 22.00’de nezaretten bırakıldım” diye konuştu.

Katliam olabirdi

Duruşmada  söz alan Dikili Belediye Başkanı Özgüven, “İddianamede adları geçen sanıklar panelde güvenceyi sağlamakla görevlendirilmiş kişilerdir. Maden çalışanları grubu, taş, sopa ve molotofkokteylleri ile panel katılımcılarına, izleyicilere, belediye çalışanlarına ve bana saldırınca, sanıklar beni korumak adına müdahalede bulunmuş, beni bir kulübeye kaçırmıştır. Zira bu olmasaydı, Sivas olaylarını andıran önemli olaylar yaşanabilirdi” dedi.

Yaşanan olayların önceden planlandığını öne süren Özgüven, gelişmeleri şöyle aktardı: “Maden çalışanları bu olayı önceden planlayarak gerçekleştirmiştir. Önceden burada parka sopa ve taş sakladıkları emniyetçe ve bizim tarafımızdan belirlenmiştir.”  Gurubun emniyet güçlerini de tehdit ettiğini iddia eden Özgüven, “Hayri Öğüt ve çalışanları emniyete gelerek burada bulunan emniyet güçlerini, ‘Görürsünüz siz, sizi sürdürürüm’ diyerek tehdit etmiştir. Nitekim olaydan sonra Dikili Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan üç-dört polisin hemen tayini çıkarılmıştır. Bu kişiler biz Belediye olarak siyanürle altın çıkarılmasına karşı olduğumuz için paneli basmıştır. Burada ki amaçları paneli engelleyip benzeri panellerin yapılamayacağı mesajı vermektir” dedi.

‘Koruma suç değildir’

Belediye sanıklarının avukatı Arif Cangı, “Belediye çalışanları burada konukları, konuşmacıları ve belediye başkanını korumuştur. Koruma amaçlı yapılan müdahale suç değildir. Saldıran karşı taraftır. Sanıkların beraatını talep ediyorum” dedi.

Cangı’nın savunmasını iddia makamı ile savunmanın eşitliği ilkesi gereği oturarak yapması ve hakimin uyarısına rağmen ayağa kalkmaması dikkat çekerken, Cangı, mevzuatta olmayan alışkanlıkların artık aşılacağını söyledi. Duruşma 4 Eylül 2012 günü saat 10.40’a ertelendi.

Koza’dan iki yeni altın madeni

Öte yandan, KOZA Altın Şirketi’nin bölgede yeni altın madenleri açma çalışmaları, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine izin veren yönetmeliğin çıkmasının ardından hız kazandı. Şirket Balıkesir’in Gömeç ve Burhaniye ilçeleri yakınlarında iki ayrı altın işletmesi açmak için çalışmalara başladı. Şirketin Gömeç ilçesi Kubaşlar köyünde 24 mayıs 2012’de ve Burhaniye İlçesi Dutluca köyü yakınlarında 29 Mayıs 2012 tarihnde ÇED halkın katılımı toplantısı yapacağını duyurdu. Yöredeki çevre örgütlerinin, zeytin üreticilerin ve köylülerin tepki ile karşıladığı bu yeni altın madenleri için önümüzdeki günlerde maden karşıtı mücadelenin yükselmesi bekleniyor. (İzmir/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: