İran’la ‘nükleer program’ görüşmeleri başlıyor

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya bugün, Tahran’ın isteğiyle Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenecek olan yeni görüşmelerde İran’ın tartışmalı nükleer programını yavaşlatmasını isteyecek. BM Atom Enerjisi Kurumu ‘IAEA) Başkanı Yukiya Amano, dün İran yetkilileriyle, ülkedeki nükleer tesislerde daha kolay inceleme yapılabilmesi konusunda görüşmeler yapmıştı.

Tahran yönetimi ülkenin zenginleştirilmiş uranyum programının barışçı amaçlar taşıdığını savunsa da Batılı ülkeler, İran’ın nükleer silah geliştiriyor olmasından kaygılanıyor. Bağdat’taki görüşmeler için çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sıkı kontrol altındaki “Yeşil Bölge”de 15 bin dolayında Iraklı asker ve polis güvenliği sağlamakla görevlendirildi.

İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Nisan ortasında İstanbul’da yapılan görüşmelerde, Bağdat toplantısının yapılabilmesi için gereken ortak zemin oluşturulmuştu. Muhabirler, bugünkü görüşmelerin, bu konudaki son çabalar açısından bir sınama olacağını kaydediyor.

Reuter ajansına demeç veren üst düzeydeki bir Batılı yetkili, AB’nin dış ilişkiler sorumlusu Catherine Ashton’ın önderliğindeki altı yetkilinin, İran’a “güven artırıcı önlemler”in de dahil olduğu ayrıntılı bir öneri sunacaklarını kaydetti, ancak bu önlemlerin neler olduğunu belirtmedi.

Gözlemciler Bağdat görüşmelerinde esas olarak, İran’ı, 2010 yılında başlatmış olduğu uranyum zenginleştirme programından vazgeçirmeyi hedefliyorlar. İran uranyum zenginleştirme programını kuzeydeki Kum kenti yakınında bulunan Fordo tesislerinde de yürütmeye başladı. (BBC Türkçe)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: