‘Çevre talanını durduralım’

İzmir Kent Konseyleri Birliği, Dünya Çevre Günü ve PETKİM’in yapacağı termik santralla ilgili açıklama yaptı. Birliğin Dönem Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Metin Erten, Aliağa Bölgesi’nde yapılmak istenen termik santrallara karşı mücadelelerine devam ettiklerini belirterek, bu santralların ithal kömürle, PETKİM’in kurmayı planladığı santralin ise petrokok ile çalıştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Seferihisar, Dikili, Bergama, Çeşme, Aliağa, Urla, Güzelbapçe, Bayındır, Menderes, Kemalpaşa ilçe ve bölgelerinde varlığı bilinen jeotermal kaynakları ile elektrik santralı kurulabileceğini ifade eden Erten, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 1 milyondan fazla kişinin bu kaynakla ısınabileceğini dile getirdi.

Kent Konseyleri olarak kirleticilerin vicdanlarını temizlediği Dünya Çevre Günü kutlamalarına katılmadıklarını belirten Erten, çevreyi kirletenlere karşı gerekli önlemleri almayan, göz yuman, çevreyi kirleten işletmelerin kurulmasında, açılmasında sorumluluğu olan tüm yerel yöneticileri ve kamu görevlilerini insanlık için, kamu için doğa ve gelecek için görevlerini yapmaya, talanı durdurmaya çağırdı.

Petrokok ithal edilecek

Menemen Kent Konseyi Başkanı ve Birlik Genel Sekreteri Avukat Bahadır İnanlı da PETKİM’in yapmak istediği termik santralın petrokokla çalıştırılmasının öngörüldüğünü belirterek, petrokokun petrol ürünlerinin işlenmesinin ardından en sonda kalan kimyasal içerikli madde olduğunu söyledi. İnanlı, “Özellikle petrokimya sanayiinde en son aşama bu artık maddenin yakılarak enerji üretilmesi etabıdır. Petrokok yüksek oranda kanserojen madde içerir. Normal şartlarda Türkiye’deki miktar yeterli olmadığı için ve firmanın açıklamasına göre termik santral için bu madde dışarıdan ithal edilecek. Kendimizinkiler dışında bir de diğer ülkelerin kimyasallarını, kanserojen maddelerini almış olacağız. Kesinlikle bu santrallere karşıyız” diye konuştu. Birlik üyeleri talepleri kabul edilene kadar mücadelelerini sürdüreceğini açıkladı.

‘Talan yasası’na örgütler de tepkili

Dünya Çevre Günü’nde Meclis gündemine getirilen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı’na tepki geldi. TMMOB, MKO ve Dev-Maden Sen yaptıkları açıklamalarda, yasa tasarısının doğanın talan edilmesi önündeki engelleri kaldıran bir içeriğe sahip olduğunu belirtti. Doğanın korunmasından vazgeçildiğine dikkat çeken örgütler, “Orman köylüleri destekleniyor” denerek çevre talanının yasal olarak yapılmak istendiğini ifade etti. Yasanın, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi dahil olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal kanuna aykırı olduğu kaydeden örgütler, yasanın 87 yıllık cumhuriyet tarihinin en koruma karşıtı düzenleme olduğunu öne sürdü. (Ankara-İzmir/EVRENSEL)

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: