Çevreciler, Dünya Çevre Günü’nde mahkemedeydi

Yalovalı çevrecilere Aksa Akrilik Kimya Sanayi AŞ tarafından açılan 20 bin TL’lik tazminat davasının 6’ıncı celsesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 20 bin TL’lik tazminat davası, Yalova’da kurulmak istenen 645 megavat kurulu gücündeki kömürlü santrala karşı açıklama yapan çevrecilere açılmıştı.

 Hukuk savaşı sürüyor

Davada Aksa avukatı Hatice Özçelik, santralın ruhsatlı hale getirildiğini, şirketin o dönemdeki müdürü Mustafa Yılmaz ve yatırım projesi müdürü Emin Peynirci’ye kaçak santral inşaatından dolayı açılan ceza davasının düştüğünü, proje ile ilgili ÇED olumlu belgesinin olduğunu belirten ek delil dosyasını sundu.

Çevrecilerin savunmasını yapan ve 1999 depreminde Yalova’da aynı fabrikada yaşanan kimyasal sızıntıyı kazandığı davalarla belgeleyen çevre hukukçusu avukat Ayşe Aydemir ise delile karşı delil sunarak, ÇED raporuna açılan davanın halen Danıştay’da olduğunu, ayrıca santralın yapıldığı Yalova Taşköprü Belde Belediyesi Başkanı, belediye meclis üyeleri üyeleri, fenişleri müdürü ile ilgili olarak santral inşaatının kaçak başlamasına göz yummak ve görevi kötüye kullanmaktan açılan ceza davasının da bulunduğunu belirtti dosya numaralarını mahkeme hakimi Necati Öğmen’e sundu. Hakim Öğmen, sunulan dosyaların ilgili mahkemelerinden istenmesine karar vererek duruşmayı 2 Ekim 2012 Salı günü, saat 11.55’e erteledi.

Çevrecileri mahkeme çemberi

Çevrecilerin çevre gününde yargılandığı davada, santralla ilgili süreçleri kamuoyuna duyuran Yalova Çevre Platformu (YAÇEP) üyeleri, şirketin manevi şahsiyetini zedelediği gerekçesiyle Aksa Akrilik Kimya AŞ tarafından 20 Bin TL’lik tazminat istemiyle 2 yıldan bu yana yargılanıyor.

Yalova’da kömür yakıtlı termik santralın kaçak olarak başladığını kamuoyuna duyuran ve fay hattında termik santral olamayacağına dair görüşlerini dile getiren Yalova Çevre Platformu üyelerinin 10 Haziran 2010 tarihinde Greenpeace ofisinde 15 STK’nin katılımıyla yaptığı açıklama sonrası tazminat istemiyle mahkemeye verilmişti. Aksa’nın çevrecilere açtığı bir diğer davası da iki yıldan bu yana sürüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: