Gıdada GDO skandalı

GDO’lu gıdaların ithalat başvurusu için karar çıkması beklenirken, yasal olmadığı halde bazı gıdalarda GDO tespit edildi. Greenpeace acilen GDO ithalatı başvurularının geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yaptırılan gıda denetimlerinde piyasada satılan bazı fındık ezmelerinde GDO’lu soya ortaya çıktı. Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada, “Türkiye’de bugün kanunen yasak olan GDO’lu gıda satışı ve üretiminin bu şekilde kanun dışı yollardan yapılmasını endişeyle karşılıyoruz” dendi.

Açıklamada, gıda amaçlı GDO’ların değerlendirme aşamasında olduğu bu günlerde gıdamıza yasadışı GDO’ların girdiğini öğrenmenin endişe verici olduğuna dikkat çekilerek, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda denetçilerinin bu çalışmasını takdirle karşılıyoruz. Ancak bu durum, GDO’ların bir kez gıda sistemine girdiğinde artık kontrolünün mümkün olmadığını gösteriyor” dendi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) 29 adet gıda üretiminde kullanılmak üzere GDO ithalatı başvurusu karar aşamasında beklerken, bu olayın yaşanmasının ithalata izin verilmemesini gerektirdiği öne sürelen Greenpeace açıklamasında, “Aksi halde, gıda güvenliğimizi tamamen kaybedecek ve ne yediğimizi içtiğimizi bilemeyeceğiz. Bu aşamada Bakanlığa düşen, acilen TGDF’nin gıda amaçlı GDO başvurularını geri çekmesini sağlaması” dendi.

Açıklamada, yasadışı olarak GDO’lu mamül üreten Saray Bisküvi ve Gıda Sanayi’nin üye olduğu şekerli mamül sanayicileri derneği aynı zamanda gıda amaçlı 29 GDO ithalatı için başvuru yapan TGDF’nin bir bileşeni olduğuna işaret edilen açıklamada, TGDF’nin acilen, ismini ve üyesi olan markaların da itibarını korumak adına, Bakanlığa yaptığı GDO başvurularını geri çekmesi için çağrıda bulunuyoruz” dendi.

Açıklamada ayrıca, Gdo tehlikesini durdurmak için herkes http://www.yemezler.org web adresine imza atmaya davet edildi.

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: