‘Japonya iki reaktörü yeniden çalıştırmalı’

Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, ülke ekonomisinin korunması için iki nükleer reaktörün yeniden çalıştırılması gerektiğini açıkladı. Japonya’nın batısındaki Ohi Nükleer Santralı’ndaki iki reaktörün güvenli olması için gereken önlemlerin alındığını kaydeden Başbakan Yoşihiko Noda, “Ucuz ve istikrarlı bir şekilde elektrik üretilmesi büyük önem taşıyor. Daha önce Japonya’nın elektriğinin yüzde 30’unu sağlayan tüm reaktörler durdurulur ya da hareketsiz bırakılırsa, Japon toplumu yaşayamaz” dedi.

Bazı şirketlerin üretim faaliyetlerini Japonya dışına taşıyabileceğini, bunun sonucunda da önemli iş kollarının kaybedileceğini belirten Başbakan Yoşihiko Noda, “İnsanların geçim kaynaklarının korunması için, 3 ve 4 numaralı reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına karar verdim” dedi.

Geçen yılki deprem ve tsunami ardından yaşanan Fukuşima felaketinden sonra, Japonya’nın 50 reaktörü rutin bakım yapılabilmesi için kapatılmıştı. Fukuşima olayı ardından Japonların nükleer enerjiye güvenleri sarsılmış, toplumda nükleer güce karşı büyük bir muhalefet oluşmuştu. Ancak şimdi ülke, elektrik kesintileriyle geçecek bir yaz yaşayacağa benziyor.

Ülkedeki son nükleer reaktör de geçen Mayıs’ta bakıma alınmıştı. Hokkaido bölgesindeki Tomari Santralı’ndaki üçüncü reaktör kapatıldığında, Japonya, 40 yıldır ilk kez nükleer enerjiden yoksun kaldı. Söz konusu reaktörlerin bulunduğu Fukui bölgesinin valisi onaylarsa, bu konudaki resmi karar gelecek hafta verilecek.

Ancak BBC’nin Tokyo muhabiri Roland Buerk, konunun çok tartışmalı olduğunu vurguluyor. Hafta başında iktidar partisi milletvekillerinin üçte biri, Başbakan Yoşihiko Noda’ya bu konuda son derece temkinli hareket etmesi için çağrıda bulunmuştu.

Başbakanın açıklaması ardından, Tokyo’da düzenlenen protesto gösterilerinde “yeniden çalıştırmaya hayır!” yazılı pankartlar görüldü. (BBC Türkçe)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: